تبلیغات
عصر مذهبی - امام خمینی (ره) از منظر دانشمندان جهان
عصر مذهبی
امام سجاد (ع) : بهترین مردم هر زمان کسانی هستند که منتظر ظهور حضرت مهدی (عج) هستند. بحارالانوار جلد 52 صفحه 122
نوشته شده در تاریخ شنبه 14 خرداد 1390 توسط دهكده تنهایی | نظرات ()

همه حواس اوبه شكل سرسختانه و در عین حال برنامه ریزی شده ای به همان نقطه ای معطوف بود كه به نحو زیبا و عارفانه ای جو آن جمع را جلب كرده بود. علی رغم آن اراده شدید و اخلاق پرصلابت و سازش ناپذیر، روحیه كاملا مثبت و هموار او در حركت دستانش و صدای صاف كردن حنجره اش و افكار متمركزش متجلی شده بود.

به گزارش جهان به نقل از فارس، در این نوشتار بر آنیم كه بخش هایی از مهم ترین ویژگی های شخصیتی امام راحل را از زبان و قلم دانشمندان و متفكران آزاد اندیش جهان بشنویم.

آغاز سخن:

سخن گفتن در مورد ابعاد شخصیت و اندیشه های تابناك امام خمینی رحمه الله رهبر بزرگ جهان اسلام در عصر حاضر و پدید آورنده مهم ترین حادثه قرن بیستم كاری بس دشوار است.

با اینكه تا به حال مقالات و كتاب های بسیاری در این زمینه نوشته شده است، در معرفی شخصیت كامل آن رادمرد جهان اسلام به پایان راه نرسیده ایم، بلكه هنوز برای شناخت كامل هویت آن شخصیت فرزانه راهی دراز در پیش داریم و باید اعتراف نمود كه:

من چه گویم یك رگم هشیار نیست

وصف آن یاری كه او را یار نیست

یك دهان خواهم به پهنای فلك

تا بگویم وصف آن رشك ملك

ور دهان یابم چنین و صد چنین

تنگ آید در بیان آن امین

حضرت امام خمینی رحمه الله به عنوان فقیهی ژرف نگر و حكیمی خردمند و سیاستمداری دوراندیش و عارفی الهی، توانسته بود در پرتو مناجات های شبانه و توكل و معرفت و اخلاص، به منبع نورانیت الهی و اقیانوس بی كران عرفان و معنویت متصل گردد. به همین دلیل دست یابی به افق اندیشه های این شخصیت عظیم برای اندیشمندان اگر غیر ممكن نباشد، آسان نخواهد بود.

امیر مؤمنان علیه السلام در مورد شخصیت چنین مردانی می فرماید: "هجم بهم العلم علی حقیقة البصیرة، و باشروا روح الیقین، واستلانوا مااستوعره المترفون. و انسوا بمااستوحش منه الجاهلون و صحبوا الدنیا بابدان ارواحها معلقة بالمحل الاعلی. اولئك خلفاء الله فی ارضه و الدعاة الی دینه، آه آه، شوقا الی رؤیتهم; آنان با نور دانش به حقیقت ادراك و بصیرت رسیدند و جوهره یقین را با جان خود دریافته اند و آنچه را كه بر افراد رفاه طلب دشوار می نمود راحت و آسان گرفته و با آنچه كه نا آگاهان از آن بیم داشتند مانوس شدند. با بدن هایی همنشین دنیا گشتند كه روح های آن ها به [قله های رفیع] عالم ملكوت پیوند خورده است. آنان جانشینان خدا در زمین او و دعوت كنندگان مردم به سوی دین اویند. آه! آه! چقدر مشتاق دیدارشان هستم! . (۱) "

در این مجموعه بر آنیم كه بخش هایی از مهم ترین ویژگی های شخصیتی امام راحل را از زبان و قلم دانشمندان و متفكران آزاد اندیش جهان بشنویم، زیرا:

خوشتر آن باشد كه سر دلبران گفته آید در حدیث دیگران

به امید اینكه به این بهانه بتوانیم زمینه آگاهی بیشتری نسبت به ویژگی های شخصیتی آن نادره دوران را فراهم نمائیم. برای سهولت امر این نوشتار كوتاه را در دو بخش تقدیم می كنیم. در بخش اول از دیدگاه اندیشمندان مسلمان و در بخش دوم از سخنان صاحب نظران غیر مسلمان آگاه خواهیم شد.

بخش اول: امام خمینی رحمه الله از منظر اندیشمندان مسلمان

سخن را با روایتی مشهور كه عده ای از بزرگان معاصر آن را با شخصیت حضرت امام خمینی رحمه الله تطبیق نموده اند آغاز می كنیم: امام هفتم حضرت موسی بن جعفر علیه السلام فرمود: "رجل من اهل قم یدعو الناس الی الحق، یجتمع معه قوم كزبر الحدید، لا تزلهم الریاح العواصف و لایملون من الحرب و لایجبنون و علی الله یتوكلون والعاقبة للمتقین; مردی از اهل قم [به پا می خیزد و] مردم را به حق [و حمایت از آن] فرا می خواند. گروهی به گرد او می آیند كه مانند قطعه های آهن هستند، تندبادهای [حوادث و مشكلات] آنان را متزلزل نمی كند و از جنگ خسته نمی شوند و [از چیزی] نمی ترسند و بر خداتوكل می كنند. پیروزی نهایی از آن پرهیزگاران است. (۲) "

* امام خمینی (ره) سازنده تاریخ معاصر

دكتر مصطفی ایوب، دانشمند مسلمان آمریكایی و مسؤول گروه مطالعات ادیان در دانشگاه تامبل آمریكا در مورد رهبر كبیر انقلاب اسلامی ایران می گوید:

"بنده معتقدم كه تاریخ، امام خمینی رحمه الله را به عنوان بزرگترین شخصیت جهانی قرن بیستم معرفی خواهد كرد، زیرا او فردی بود كه هم نبوغ سیاسی و هم نبوغ دینی داشت. درست است كه ولایت فقیه به عنوان یك مفهوم اسلامی شیعی از غیبت صغری همواره مورد بحث و بررسی بوده ولی امام خمینی رحمه الله به این مفهوم تفسیر دیگری دادند كه امام معصوم علیه السلام از طریق علمایی كه فقیه اند نقشی در حكومت دارد و آن علماء نایبان امام علیه السلام هستند و چنانچه در شخصی خصوصیاتی كه امام عصر علیه السلام بیان كرده فراهم گردد، فقیه اول خواهد بود. بنده معتقدم كه از جمله مهم ترین تاثیرات نهضت امام خمینی رحمه الله این بوده كه حكومت در یك كشور بزرگ و با اهمیت اسلامی را از ماهیت لائیكی آن به ماهیت اسلامی و دینی مبدل ساخت و بدین ترتیب جمهوری اسلامی الگویی برای جنبش های اسلامی جهان گردید.

من بر این باورم كه از لحاظ قدرت فكری، امام تنها یك فرد یا پدیده فردی نبود بلكه یكی از سازندگان تاریخ بود. (۳) "

* اثبات بطلان نظریه "دین افیون ملت ها "

استاد فهمی هویدی مصری نویسنده مشهور روزنامه "الاهرام " ، مجله "المجله " و روزنامه "الشرق الاوسط " می گوید:

"باید گفت: كه به طور كلی ذهن انسان از بیان دستاوردهای امام عاجز است ولی می توان آن ها را در بندهای ذیل خلاصه كرد:

۱- اعتبار بخشیدن دوباره به ملت ایران و متوقف نمودن دشمنی و بی حرمتی به شخصیت مذهبی آنان كه رژیم گذشته ایران درصدد بی ارزش كردن آن بود.

۲- ایشان گفته هایی چون "دین عنصری است افیون ملل و عامل خمود و سستی " را رد كردند و ثابت نمودند كه اگر از دین به درستی استفاده شود عنصری فعال و مؤثر در برانگیختن ملت هاست.

۳- امام خمینی رحمه الله پیروزی مستضعفین و پیشرفت مهم مواضع اسلامی را در جهان معاصر محقق ساختند.

۴- امام در مقابل قوای استكبار جهانی با قدرتی عظیم قد علم كردند و در مقابل ایشان سكوت نكردند.

۵- در چهارچوب افكار مذهبی به پیروزی بزرگی دست یافتند و آن، تشكیل حكومتی جدید پس از سال ها انتظار بود و این دستاورد از اهمیت خاصی برخوردار است. (۴) "

* اهتمام ویژه به حفظ اسلامیت نظام

دكتر ادریس كتانی نویسنده معروف مراكشی و از اعضای مجمع كبار العلماء مغرب می گوید:

"به عقیده من مهم ترین كارامام خمینی رحمه الله حفاظت از اسلامی ماندن انقلاب پس از پیروزی بود. برای توضیح مطلبم نیاز دارم قسمتی از تاریخ معاصر را كه، خود شاهد آن بوده ام برای شما بازگو كنم.

من در متن انقلاب بزرگ مردم الجزایر بودم. در آن انقلاب همه مردم مسلمان بودند و با شعارهای اسلامی و با دست خالی استعمار ۱۳۰ ساله فرانسه بر ماورءالبحر را پایان دادند. اما بلافاصله بعد از پیروزی انقلاب، سوسیالیست ها مسلمانان را كنار زدند و حاكمیت خود را بر مردم تحمیل كردند. زیرا انقلاب مردم اسلامی الجزایر كادر رهبری اسلامی نداشت. همان روزها، درست چند روز پس از پیروزی، "تیتو " ، "ناصر " و "نهرو " به الجزایر آمدند تا رسما سوسیالیست بودن مبارزات مردم را اعلام كنند. ولی نكته مهم در انقلاب اسلامی ایران، اصرار امام خمینی رحمه الله بر اسلامی ماندن حكومت بود. رمز موفقیت امام هم در این بود كه با تكیه بر مردم مسلمان، گروه های مقاومت تشكیل داد و از نیروی انقلابی آنان كمك گرفت ونگذاشت صاحبان قدرت نظامی و سیاسی، حكومت را از دست مسلمانان بگیرند. تشكیل سپاه مردمی، دفاع از انقلاب وحضور مردم مسلمان در صحنه و استفاده از كادرهای اسلامی و مقاومت امام در رهبری اسلامی باعث شد تا غربی ها در تحلیل های خود دچار شكست شوند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، یكی از افرادی كه برای بررسی و دیدار از انقلاب ایران به كشور شما سفر كرد، یك وكیل دادگستری مغربی و دبیر كل حزب اتحاد سوسیالیستی مراكش بود كه در بازگشت نوشت: "انقلاب و رهبری امام به نحوی است كه غربی ها حتما در مورد آن نمی توانند تئوری های درستی ارائه كنند. "

فرصت را غنیمت می شمارم و اعلام می كنم كه كتاب ها و نظریات زیادی از علمای اسلامی علیه امام خمینی رحمه الله دیده ام - چه در داخل و چه در خارج ایران - اما به عنوان یك عالم دینی اذعان می كنم كه همه آن ها یا به خاطر جمود اندیشه است و جهل به مسائل سیاسی، یا دگم اندیشی در مسائل اسلامی عامل آن ها بوده است، كه به هر حال نظریات معتبری ارائه نكرده اند. رضوان خداوند بر او باد. (۵) "

* رهبر ۷۹ ساله و ارتباط عمیق با نسل جوان

آقای احمد هوبر از اندیشمندان مسلمان اهل سوئیس می گوید: "هنگامی كه من از سال ۷۹- ۱۹۷۸ (۵۷- ۱۳۵۶) به مطالعه درباره امام خمینی رحمه الله به خصوص از منابع ایرانی شروع نمودم، به طرز عجیبی شگفت زده شدم، چراكه امام خمینی رحمه الله اولین رهبر مذهبی در قرن ماست كه انقلابی را به وجود آورد كه همزمان سه وجهه مذهبی، سیاسی و فرهنگی را در خود جمع كرده بود.

تمام انقلابیون قرن ما نظیر لنین، مائوتسه تونگ یا آدولف هیتلر و موسولینی! یك انقلاب سیاسی و اجتماعی را به وجود آوردند; اما چون آنان بویی از مذهب نبرده بودند، راه و روش هایشان امروزه كهنه شده و طرفدارهایشان به پایان خط رسیده اند، ولی امام خمینی رحمه الله اولین رهبر مذهبی است كه دین، سیاست و فرهنگ را یك جا به كار گرفته و به همین دلیل نیز ادامه خواهد یافت.

از جمله كارهای اعجاب انگیز امام خمینی رحمه الله ارتباط عمیق با نسل جوان است. با اینكه او بخش اعظم زندگی اش را شت سرگذاشته بود، اما نسل جوان را به میدان مبارزه می كشانید، اصولا روحیه و شرایط سنی نسل جوان طوری است كه بیشتر از همسالان خود تاثیر می پذیرد تا از پیر مردی كه در دوران انقلاب حدود ۵ برابر سن جوان های كشور از عمر خویش را سپری كرده بود. این در حالی است كه رهبران سایر انقلاب ها، در هنگام انقلاب، جوان یا میان سال بوده اند. رمز این توفیق را من در شخصیت منحصر به فرد امام خمینی رحمه الله می دانم كه او نه تنها از ارزش های بزرگ اخلاقی - انسانی و ایمان عمیق مذهبی برخوردار بود بلكه عالمی دانشمند و فقیهی آگاه از مسائل جاری بود و درزمینه های سیاست و دانش اجتماعی و اقتصادی اطلاعات وسیعی داشت، زیرا بدون این دانش ها، یك عالم مذهبی به دور از اطلاعات گسترده جهان امروز نمی تواند چنین قدرت نمایی كرده و هیولای وحشتناكی را كه به نمایندگی از امریكا و سایر قدرت ها در ایران حكومت می كرد به زیر بكشد.

نكته ظریف دیگری را كه من در نهضت امام خمینی رحمه الله احساس كردم این است كه انقلاب اسلامی ایران مستقیما از بطن مردم جوشیده است، نه اینكه مثل انقلاب فرانسه از روشنفكرانی چون "ژان ژاك روسو " ، "ولتر " ، "دیدرو " و دیگران تغذیه شود. به واقع باید انقلاب اسلامی را انقلاب مردمی نامید. (۶) "

* شكوهمندترین مرد جهان در یك اتاق ساده

اسماعیل ولی اف، رئیس مدرسه عالی دفاع نخجوان می گوید: "این واقعیتی تردیدناپذیر است كه امام خمینی رحمه الله با آن شكوه و عظمتی كه داشتند در كمال سادگی زندگی كردند. من خودم در محل سكونت امام خمینی رحمه الله حضور یافتم واز نزدیك اتاقی را كه در آن زندگی می كردند دیدم. قبل از آنكه به آن مكان وارد شوم، احساس می كردم كه وارد فضایی بزرگ خواهم شد كه جلوی در آن ماشین هایی آخرین سیستم پارك شده است، گمان می كردم كه ایشان هم در بنایی با شكوه زندگی می كنند، زیرا القائات سوء دشمنان انقلاب اسلامی به ما اینگونه تفهیم كرده بود.

ولی وقتی در آن جا حضور یافتم همه تصوراتم تهی از آب درآمد، زیرا زندگی این انسان بزرگ با زندگی عادی ایرانی ها كاملا همانند و یكسان بود، بلكه باید بگویم كه ایشان زندگی خود را صرف اعتلای مذهب و امت اسلامی كرده است. زندگی امام از زندگی من كه معلم هستم ساده تر بود. او همیشه زنده است و من در سایه اوست كه به ایران آمدم. وقتی پشت در اتاق ایشان قرار گرفتم، از پشت پنجره عكس او را بوسیدم و در دلم گفتم: اماما! تو هرگز از یادها فراموش نخواهی شد. تو همیشه زنده ای. (۷) "

* تاثیر كلام

دكتر غیاث الدین صدیقی، متفكر آزاد اندیش انگلیسی و عضو پارلمان مسلمانان انگستان می گوید: "شخصیت امام رحمه الله تاثیر عمیقی بر دنیای جدید و به خصوص بر امت اسلامی داشته است.

مدت ها بود كه ما رهبری نداشتیم كه آنچه را می گفت تاثیر داشته باشد. به نظر من این مهم ترین خصوصیت امام خمینی رحمه الله بود، مردم احساس می كردند كه هر آنچه ایشان انجام می دادند، هیچ دلیلی جز برای عزت اسلام و كیان اسلامی نداشت. این مهم ترین دستاورد و این ویژگی شخصیت او بود. در جامعه اسلامی خیلی معمول شده است كه هرگاه چیزی مطابق معمول وخوب پیش نرود مردم می گویند: "ما یك خمینی لازم داریم. "

او نوعی استاندارد اخلاقی و رهبری در جامعه مسلمانان بنیان نهاده است و هركسی كه می خواهد برای خود كسی بشود، باید خصوصیت امام خمینی رحمه الله را داشته باشد. (۸) "

* دفاع از مقدسات مسلمانان

مولانا نواب بلدین نقشبندی از دانشمندان برجسته اهل سنت می گوید: "امام خمینی رحمه الله جامعه ایرانی غرق در فرهنگ فاسد غرب را تبدیل به جامعه ای كاملا اسلامی كرده، آن بزرگ مرد تاریخ بشریت پس از سكوت طولانی جهان اسلام در برابر اهانت سلمان رشدی به مقدسات مسلمین، فتوایی صادر كرد كه ابرقدرت ها و همه دول ضد اسلامی جهان را شوكه نمود. (۹) "

* نمونه ای از رهبری صدر اسلام

مولانا كوثر نیازی می گوید: "امام خمینی رحمه الله این مساله را ثابت كردند كه برای استقرار حكومت اسلامی لازم نیست تمامی عوامل كامل و مهیا باشد. تمام آنچه كه برای برپایی اسلامی "توحیدی " لازم است وجود "مجتهدی " متعهد است كه به توده های مسلمانان در مقابل "منافقین " و جهان "كفر " الهام بخش باشد. روش سیاسی و شخصی امام خمینی رحمه الله مثالی برای رهبریت اسلامی شده است. نه ثروت ونه قدرت، هیچ كدام نتوانستند وی را فریب دهند.

روش زندگی وی قابل مقایسه با رهبران صدر اسلام می باشد. امام خمینی رحمه الله به عنوان معلم و مشعل داری بزرگ درزمان معاصر و آینده مسلمین ظاهر گردیده اند. بدون اغراق می توان گفت: وجود امام برای مسلمین بركت، و اعمال و گفتار ایشان چون منبع ابدی وحی برای مسلمین است. (۱۰) "

* او یك آیت حقیقی از الله بود

پروفسور "حامد الگار " استاد اسلام شناسی در دانشگاه كالیفرنیای آمریكا می گوید: "یك مسلمان هرچه قدر بخواهد از یك شخصیت بزرگ معنوی تعریف و تمجید كند، به خاطر آنكه بزرگی و عظمت تنها از آن خداست و نمی توان شخصی غیر از خداوند را با این صفات خواند، بهتر است در عوض به كارگیری چنین لفظی گفته شود كه عظمت و بزرگی خداوند بنحو نادری در آن فرد جلوه پیدا كرده و او را به آیتی از "الله " مبدل ساخته است. امام خمینی رحمه الله قطعا چنین آیتی بود. هركس كه سعادت حضور دركنار او را داشته باشد می داند، زیارت وی حتی هنگامی كه او یك كلمه سخن نیز نمی گفته، عمیق ترین تاثیر را بر روی آدمی می گذاشت. راز این تاثیر در همان ویژگی الهی نهفته است. "

به عقیده این استاد آمریكایی مسلمان، یكی دیگر از ویژگی های رهبر كبیر انقلاب اسلامی ایران آرامشی بود كه در امام وجود داشت. او در توضیح این سخن خود می گوید: "آرامشی كه در امام وجود داشت، متعلق به فردی بود كه با شیوه ای زاهدانه خود را غرق در "اندیشه و عبادت الهی " كرده بود، اما در عین حال آنچنان به اقدامات سیاسی مهمی دست می زد كه به لحاظ گستردگی و تاثیر، در هیچ فرد انقلابی وجود نداشت وبه خاطر چنین ویژگی وی بود كه در شخصیت او نوعی تكامل و همه جانبگی ایجاد كرده بود، به طوری كه از عابد گرفته تا عامی و از عارف گرفته تا قاضی، همه را تحت تاثیر قرار می داد. در یك كلام، "زندگی او تجلی عمل صالح و ایثار بود و او در این دنیا چنان به سر می برد كه گویی دائما مجذوب عز قدس الهی است و دقیقا به این دلیل بود كه میلیون ها مسلمان جهان از ممالك مختلف به او عشق ورزیده و به راهش ایمان آوردند. (۱۱) "

بخش دوم: امام خمینی رحمه الله از منظر دانشمندان غیر مسلمان

* سمبل مبارزه علیه ارزش های مادی غرب

دكتر "دیمتری كیت سیكس " از متفكران مسیحی ارتدكس و استاد تاریخ روابط بین الملل كشور یونان می گوید: "برای ما مسیحیان ارتدكس یونان كه تفوق جویی شیطانی ارزش های غربی را رد می كنیم، امام خمینی رحمه الله نمونه ای بود از یك مبارز جهانی، جهت استقرار حق به جای ارزش های مادی. اگر چه تبلیغات جهانی غرب سعی می كرد از ایشان یك تصویر فناتیك (۱۲) ترسیم نماید، ولی ما می دانیم كه وجود او مملو از مهر و محبت نسبت به تمام ملل روی زمین - كه در مسیر خدا حركت می كردند و برتری ارزش های مادیگری را رد می كردند - بود. (۱۳) "

* شخصیت شگفت انگیز و بی نظیر تاریخ معاصر

"رابین وود زورث " ، نویسنده و محقق مسیحی از كشور آمریكا می گوید: "درباره آیت الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی، صحبت ها و حب و بغض های فراوانی مطرح شده است. در فرصتی كه برای دیدار او پیش آمد، فكر كردم در چنین موقعیت مهمی، تلاش لازم را به كار برم و نتیجه را هرچه شد قبول نمایم.

از نظر دنیای غرب، امام خمینی رحمه الله مظهر سرسختی، غرور و انعطاف ناپذیری بود، حتی آن عده از غربی هایی كه من آن ها را ملاقات كرده بودم و آن ها نیز قبلا امام را دیده بودند، ضمن آن كه جذابیت رهبری ایشان را انكار نمی كردند ولی رفتار او را فاقد گرمی و خنده توصیف می كردند.

حالا من فرصتی یافتم، تا خودم قضاوت كنم. فرصت برای دیدن كسی كه برجستگی و شامخیت شخصیت او ایران را در برگرفته بود، آن كه سیاستش باعث تحولات عمیق در ایران و برانگیختن خشم فراوان غرب شده بود.

من در جلو هال (حسینیه جماران) قرار گرفتم، به محض حضور امام روی بالكن حسینیه، جمعیت حاضر یكپارچه از جای خود برخاستند و فریاد زدند خمینی، خمینی، خمینی. اولین باری بود كه چنین رفتار عمیقا هیجان انگیز، شادمانه، مبارزانه و احترام آمیز را نسبت به یك انسان مشاهده می كردم.

هنگامی كه در باز شد و او وارد شد، توفانی از انرژی برخاست. عبای قهوه ای، عمامه مشكی و محاسن سفیدش همه مولكول های ساختمان را به حركت درآورد. توجه حضار آن چنان متمركز و میخكوب شد كه هر چیز دیگر غیر از او ناپدید شد.

خمینی به مثابه هاله یك نور در حال حركت به عمق وجدان و آگاهی همه كسانی كه در حسینیه جماران حاضر بودند، نفوذ كرده بود. او تمام تصاویر تخیلی را كه هركس قبل از ملاقات با او در ذهن خود ساخته بود، منهدم می كرد. حضورش چنان پرقدرت بود كه من خود را در محاصره هیجاناتم و در فاصله بسیار دور از ایده ها و تجارب شخصی قبلی ام احساس می كردم.

من قبلا انتظار داشتم پیرامون حركات سیما و انگیزه های او و شگفتی های طبیعت واقعی او به تحقیق بپردازم، ولی قدرت خمینی، توفیقات او و قدرت مطلق كنترل و احاطه نفسانی او، همه قالب های ارزیابی ذهنی مرا نابود ساخت و من خود را در حال گرفتن احساس و انرژی كه توسط اشعه حضور او در حال تبلور بود یافتم.

خمینی یك توفان بود، با این همه درنهاد این توفان یك سكون و آرامش مطلق وجود داشت. او بسیار شدید و آمرانه بود و در عین حال بسیار آرام بخش. او پاسخگو، باز و پرتاثیر بود. در درون او یك حقیقت ساكن و غیر قابل حركت وجود داشت، ولی همین بی حركتی باعث حركت كلی یك كشور شد.

او یك انسان معمولی نبود، در واقع تمام كسانی را كه قبلا ملاقات كرده بودم از عرفا و زهاد تا راهب های بودایی، حكمای هندی و دیگران، هیچ كدام دارای چنین حضور برق آسا و انرژی بخشی نبودند.

برای آن ها كه توانستند ببینند و احساس كنند، هیچ گونه ابهامی خمینی یك توفان بود، با این همه در نهاد این توفان یك سكون و آرامش مطلق وجود داشت. او بسیار شدید و آمرانه بود و در عین حال بسیار آرام بخش. او پاسخگو، باز و پرتاثیر بود.

درباره كمالات والای خمینی باقی نماند. این عظمت و كمال در همه جا منعكس بود. در تنفسش، در حركت اندام و دستانش، در آتش شخصیتش و در آرامش آگاهی و وجدانش ; همه چشم ها به سوی خمینی بود، در آنجا اثری از خودخواهی و خودپسندی نبود.

همه حواس اوبه شكل سرسختانه و در عین حال برنامه ریزی شده ای به همان نقطه ای معطوف بود كه به نحو زیبا و عارفانه ای جو آن جمع را جلب كرده بود. علی رغم آن اراده شدید و اخلاق پرصلابت و سازش ناپذیر، روحیه كاملا مثبت و هموار او در حركت دستانش و صدای صاف كردن حنجره اش و افكار متمركزش متجلی شده بود.

در حالی كه صدها مسلمان عاشق میهن در مجلس، عظمت او را فریاد می زدند و با تحسین و ستایش مطلق از او به وفاداری عاشقانه اش سوگند یاد می كردند، او در درون خود بود و همچنان آرام و بی حركت باقی مانده بود. چنین صحنه هایی خارج از مرز تصور و حدودی بود كه من به آن ها خو گرفته بودم.

خواننده ممكن است این توصیفات را مبالغه آمیز بداند. چنین كسی باید بداند كه علیرغم همه شنیده های قبلی ام و علیرغم مطالب متضادی كه قبلا دریافت كرده بودم، اولین و واقعی ترین تاثیر شخصیتی [امام] خمینی هیچ ارتباطی با مقولات مطرح شده علیه او نداشت. برای آنكه بتوانید واقعه فهم فوریه را كه در شمال تهران (ملاقات در حسینیه جماران) اتفاق افتاد، تصور كنید به مثال های زیر توجه كنید:

برای یك لحظه فشار نوزاد برای رهایی از رحم مادر و ورود به دنیای جدید را تصور كنید و یا لحضه ای كه فرد به مردن آگاهی پیدا می كند. ریشه این حقایق خارج از چارچوب تجارب شخصی بود و برای من قبلا قابل تصور نبود، زیرا هرگز تجربه نكرده بودم. حقیقت این است كه وقایع خود آفریننده تجارب اند. موضوعیت این تجربه به نظر می رسید اساس و ریشه آگاهی مرا هدف قرار داده است. من مدل این تجربه را به نحوی بالا بردم كه تمام احساسات و افكارم را به سوی آگاهی خود هدایت كرد. آری، امام خمینی رحمه الله آن انسان قوی، قدرتمند و شكست ناپذیر بود; و شخصیت او مهم ترین ویژگی اوست و مهم ترین ویژگی حركت او شناساندن چنین شخصیتی بود. (۱۴) "

* احیاگر روحیه اعتماد به نفس در مردم

پروفسور "ام - اس - اگوانی " ، متخصص امور ایران و رئیس دانشگاه جواهر لعل نهرو می گوید: "آیت الله خمینی تنها كسی بود كه از سال ۱۳۴۲ تا رحلتش سازش نكرد. هیچ فرد دیگری در قرن حاضر قادر به ایجاد تغییراتی بنیادی در جامعه ایران همچون معظم له نبوده است. "

وی در مقایسه دوران انقلاب با زمان شاه اظهار می دارد: "رژیم شاه از مردم و حمایتشان دور بود، اما آیت الله خمینی با جلب حمایت توده مردم پیروز شد و بعد از سالیان طولانی، آموزش های اسلامی را عملا وارد زندگی مردم كرد. و مهم ترین دستاورد ایشان احیاء احترام و اعتماد به نفس در مردم بود. او تنها رهبری است كه توانست جنبش را بر اساس ایدئولوژی و مذهب بنیانگذاری كند كه هیچ یك از رهبران انقلاب های جهان نتوانستند به آن دست یابند. (۱۵) "

* الهام بخش مسیحیان آزاده

دكتر جرج موستاكیس روحانی و نویسنده مسیحی از یونان می گوید: "من یك مسیحی هستم ولی به امام خمینی رحمه الله علاقه بسیار زیادی دارم. امام خمینی (ره) اصلاح كننده بزرگ امت اسلامی بوده است. من و سایر مسیحیان آزاده وظیفه خود می دانیم كه از ایشان پیروی كنیم. "

"زندگی مذهبی و سیاسی امام خمینی رحمه الله و مبارزات ایشان برعلیه استعمار به روشنی در روند تاریخ ثبت است. " این كشیش یونانی و استاد فلسفه و جامعه شناسی كه وصیت نامه امام را به زبان یونانی ترجمه كرده است در ادامه می گوید:

"من یك مسیحی هستم ولی به امام خمینی رحمه الله علاقه بسیار زیادی دارم. امام خمینی رحمه الله اصلاح كننده بزرگ امت اسلامی بوده است. من و سایر مسیحیان آزاده وظیفه خود می دانیم كه از ایشان پیروی كنیم. "

آقای مستاكیس سپس احساس خود را راجع به "حسینیه جماران " چنین بیان می كند: "اینجا زیباترین مسجدی است كه در عمرم دیده ام، زیبایی و تقدس آن به خاطر مادیات نیست. به خاطر این نیست كه از طلا و یا نقره و یا بلور ساخته شده باشد، بلكه به خاطر روح بزرگ امام خمینی رحمه الله است. " آقای جرج موستاكیس گفتار خویش را با دعای ویژه مردم یونان به پایان می برد: "پروردگارا! ای خداوند قادر مطلق! روح محبوب امام عزیز، خمینی بزرگ را قرین آرامش ابدی خویش گردان و او را تحت عزت و جلال ملكوت و هم جوار ارواح طیبه ابراهیم، اسحق و یعقوب و تمامی انبیاء دیگر قرار ده. آمین. (۱۶) "

* عشق عمیق یك ملت

"دكتر فوسبری " كشیش و رئیس دانشگاه های كاتولیك آمریكای لاتین می گوید: "امام خمینی با استفاده از ریشه های فرهنگی اسلامی موجب حركت تاریخی ملت خویش گشت. وی توانست با یك انقلاب مذهبی سیاسی، حركت عظیمی در كشورهای اسلامی به وجود آورد. او راهی را به روی ما گشود كه مهم ترین پیام آن امكان بازیابی ماهیت معنوی و قدرت الهی و ایمان به خدا بوده است. امام با بازگشایی این راه، وجدان معنوی غرب را شدیدا به لرزه در آورد هرچند رسانه های گروهی غرب سعی در پوشاندن و مخفی ساختن آن داشته باشند. "

دكتر فوسبری، مراسم عزاداری ملت ایران را نمونه هایی از عشق عمیق یك ملت نسبت به معشوق خود دانسته و اشك ده ها میلیون ایرانی را در سوگ رهبر از دست رفته شان، عزای یك ملت در فقدان امام خود خوانده و اضافه می كند: "عكس العمل میلیونی مسلمانان در غم از دست دادن تنها یك سیاستمدار نبود، بلكه درد جدایی كسی بود كه ماهیت فرهنگی یك ملت را به وی بازگرداند و راه آزادگی را به جهانیان آموخت. (۱۷) "

* اثبات پیروزی تفكر دینی در قرن بیستم

پروفسور پروولسی ایتالیایی، استاد ایران شناسی در دانشگاه رم می گوید: "مهم ترین عملكرد آیت الله خمینی امكان پذیر نمودن یك انقلاب اسلامی بود، آن هم در كشوری كه تمدن و فرهنگی قوی را در سابقه خود دارد.

این كار باعث شد تا مردم ایران فرهنگ واقعی و قدیمی خود را كه همان فرهنگ اسلامی بوده بشناسند و خود را متكی بر آن فرهنگ به جامعه جهانی بشناسانند.

این در حالی بودكه تا قبل از انقلاب اسلامی، تنها آوایی كه از ایران بلند بود و معیار شناخت جهانیان از كشور ایران اعلام می شد، صدای غربزدگی بود. بنابراین آیت الله خمینی رحمه الله آغاز كننده انقلابی بود كه بالاخره فرهنگ اسلامی راستین ملت ایران را آشكار ساخت. (۱۸) "
سایت بزرگ ستاره زرین
درباره وبلاگ
به نام خدا
با سلام
ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد عرض می كنم . امیدوارم مطالب این وبلاگ مورد استفاده ی شما قرار گیرد . من با تبادل لینک موافقم در صورت تمایل منو لینک کنید بعد خبرم کنید تا منم شما رو لینک کنم در ضمن نظر فراموش نشه .
السلام علیک یا ابا صالح المهدی (عج)
*گفتم که خدا مرا حیاتی بفرست طوفان زده ام مرا نجاتی بفرست
فرمود که با زمزمه یا مهدی نذر گل نرگس صلواتی بفرست*
التماس دعا
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب وبلاگ چیست ؟
نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به سعید غلامی می باشد.